Комерційні закупівлі через тендерні процедури. Електронні закупівлі онлайн для великого та малого бізнесу.
Електронні закупівлі онлайн. Законодавча та організаційна база
Електронні закупівлі, що здійснюються через системи електронних торгів, значно прискорили і спростили управління процесами закупівель і поставок. Будь-яке підприємство, маючи доступ до мережі Інтернет, може отримати контракт на поставку, вигравши тендер, або здійснити закупівлю в 24 години (а іноді й швидше), без витрат на відрядження спеціаліста. Тобто, якщо всі наявні у країні постачальники потрібної продукції одночасно отримають інформацію про ініціювання процедури закупівлі – потенційно всі вони можуть подати свої пропозиції на тендер, що дасть закупнику унікальний шанс вибрати найкращі умови постачання з усіх можливих.
Таке наскрізне інформування і, одночасно, контроль за ходом закупівлі для державних підприємств і установ забезпечуються наявністю єдиної електронної інформаційної системи Прозоро, закупівлі через яку доступні і відкриті для всіх, а обов'язок їх публікації у системі закріплений законом про публічні (державні) закупівлі.
Закупівлі онлайн для комерційних і приватних підприємств також стали звичною справою, хоч порядок їх проведення визначається виключно їх власними комерційними інтересами та внутрішніми процедурами. На цей час не існує єдиної інформаційної системи, яка об'єднувала б на своїй платформі всі комерційні закупівлі й тендери України. Закупівельники розміщують тендери на різних комерційних електронних майданчиках, деякі навіть розробили власні торгові платформи. Між майданчиками йде конкуренція за залучення і закупівельників, і постачальників. Відслідковувати всі можливі тендери у своїй галузі не так вже й просто. Крім того, комерційним майданчикам для отримання доходу необхідно монетизувати свої послуги – якщо плата за розміщення тендерів на закупівлю для закупівельників, як правило, не так вже істотна, то плата за подання пропозиції на тендер (хоч і невелика) все ж може негативно вплинути на кількість учасників, особливо якщо замовник заздалегідь попереджає, що метою тендеру чи аукціону є не факт закупівлі - а тільки вивчення пропозицій або попиту.
Комерційні тендерні закупівлі Salesbook: онлайн доступ до бази закупівель найбільших комерційних підприємств України
Майданчик комерційних продажів і закупівель Salesbook надає безкоштовний онлайн доступ до участі у тендерах (подати пропозицію для конкурсного відбору може будь-який постачальник після того, як пройде просту процедуру реєстрації і авторизації) та унікальні можливості вибору серед великої кількості перевірених та відомих закупівельників. Закупівлі комерційних організацій на порталі Salesbook будуть цікаві великим, середнім та індивідуальним, регіональним і мережевим, виробничим і сервісним українським підприємствам - продавцям товарів, робіт і послуг:
- закупівлі аграрних сільськогосподарських підприємств і зернотрейдерів - мають яскраво виражену сезонність, хороші перспективи для регіональних постачальників, можливість закуповувати і великими, і малими обсягами; широкий спектр закупівель – від сільськогосподарських машин та послуг з їх ремонту і сервісного обслуговування, до зерна і кормів. На майданчику Salesbook представлені комерційні торги таких агрохолдингів-гігантів, таких як Кернел, Астарта та інші;
- закупівлі виробників харчової продукції – завжди потребують постійних постачальників, здатних забезпечити дотримання строків доставки, закуповують промислове устаткування, продукти, роботи; на сайті розміщують комерційні тендери на закупівлю м'ясокомбінати, молокозаводи, виробники кондитерських виробів та інші;
- закупівлі банків і фінансових організацій: Альфа-банк та інші банки – постійні споживачі IT-послуг. У разі перемоги в тендері та виконання контракту зазвичай націлені на подальше співробітництво;
- закупівлі будівельних і промислових підприємств - закуповують не тільки матеріали, обладнання, апаратуру, інженерні послуги та проектні роботи, але часто виступають замовниками рекламних послуг і продукції, що цілком під силу регіональним і невеликим рекламним і поліграфічним фірмам;
- закупівлі рітейлерів (Велмарт, Новус та інші), торговельних і сервісних підприємств – тендерні закупівлі FMCG товарів для продажу на полицях магазинів, також регулярно закуповують товари та послуги для забезпечення роботи торговельної мережі, маркетингові, рекламні та послуги дизайнерів;
- закупівлі транспортних, телекомунікаційних, фармацевтичних та інших комерційних компаній різних галузей і регіонів.
Функціонал майданчику максимально зручний і простий у використанні – після реєстрації та авторизації на порталі розмістити тендер на закупівлю можна протягом декількох хвилин. Електронна заявка – форма оголошення про початок процедури закупівлі – містить мінімум необхідних даних для відкриття торгів. Постачальники можуть відразу подати комерційне пропозицію або помістити тендер у «вибране». Статус тендеру і час до його закінчення відображається кольоровими індикаторами, а також має таймер зворотного відліку для візуальної зручності.
-
Процедура закупівлі
Для комерційних закупівель на конкурентній основі найчастіше використовується процедура відкритих торгів. Вона дає закупнику можливість вибору з найбільшої кількості пропозицій – прийняти участь у торгах можуть всі зацікавлені організації і особи (в тому числі фізичні особи-підприємці), у яких є потрібний закупнику товар у необхідній кількості. Обмежити участь у відкритих торгах може тільки сам закупник – це робиться шляхом встановлення кваліфікаційних критеріїв відбору учасників. Критерії можуть включати дані або інформацію про наявність обладнання, технічної бази, кваліфікованих фахівців, досвіду надання послуг або проведення робіт. Це зручно, наприклад, для закупівель холдингів, коли товар закуповує філія або регіональне підприємство, але процедура закупівлі здійснюється централізовано – постачальник з того ж регіону зі свого складу доставить необхідний товар швидше, тому обмеження на участь у торгах «тільки при наявності складу в зазначеному регіоні» буде розумним і економічно виправданим.
Закриті торги (з обмеженою участю) передбачають, що інформація про їх проведення доступна тільки вузькому колу постачальників – закупник може вибрати таку процедуру, якщо для цього є підстави, але для комерційних закупівель на торгових майданчиках вона використовується дуже рідко. Технічно функціонал майданчика забезпечує таку можливість – для цього закупнику потрібно лише вказати, кого слід поінформувати про початок торгів. Це можуть бути зареєстровані постачальники певної продукції або ж контрагенти з індивідуального списку замовника (організатора).
Процедура конкурентного діалогу на практиці застосовується в основному для закупівлі послуг або робіт. Її відмінність від процедури торгів зрозуміла з назви: до початку аукціону закупник проводить переговори з кожним з потенційних постачальників, які подали свої пропозиції (без зазначення ціни), щоб позначити параметри та умови закупівлі. Коли закупник визначається з вимогами та складом робіт, постачальники вступають у конкурентну боротьбу за ціною, беручи участь в аукціоні на пониження. Оскільки попередні переговори між закупником і постачальниками здійснюються без посередництва електронної торгової системи, така процедура на майданчиках комерційних закупівель мало затребувана. Частіше закупник оголошує відкритий тендер на закупівлю послуг або робіт, в якому може вказати, що це попереднє вивчення пропозицій. За підсумками тендера він може укласти контракт з обраним учасником або відмовитися від його укладання, тому що прийшов до висновку про необхідність коригування умов закупівлі. У всіх випадках, для фактичної закупівлі або вивчення пропозицій, закупник заповнює електронну заявку - оголошення про проведення тендеру і публікує її на порталі для відома потенційних продавців, що є початком процедури закупівлі.
Переговорна процедура закупівлі, або закупівля в єдиного постачальника, не є конкурентною процедурою, через що це знаходиться поза рамками функцій торгових майданчиків і здійснюється комерційним закупником самостійно, без використання електронних систем закупівель.
-
Визначення порогів і відмінності в процедурі торгів в залежності від суми закупівлі
Так звані пороги - це обмеження по сумі закупівлі, встановлені чинним законодавством (Законом України про публічні закупівлі) для закупівель підприємств і організацій державної та комунальної форми власності. Відповідно, допорогові закупівлі - це закупівлі на суму до 200 тис.грн. для товарів/послуг і до 1,5 млн.грн. для робіт, а надпорогові - ті, що дорівнюють або перевищують зазначену суму.
Крім того, рамками законодавства розрізняються «українські» і «європейські» торги, тобто існує різниця в процедурах відкритих торгів при надпорогових закупівлях. «Пороги ЄС» складають 133 тис.євро для товарів (послуг) та 5150 тис.євро для робіт.
Таким чином, надпорогові закупівлі через звичайні відкриті торги проводяться у сумі від 200 тис. грн. до 133 тис. євро для товарів і від 1,5 млн. грн. до 5150 тис. євро для робіт. Надпорогові закупівлі з використанням процедури «євроторги» проводяться від суми закупівлі 133 тис. євро і вище для товарів і від 5150 тис. євро для робіт.
Процедура «європейських» торгів відрізняється від звичайних тим, що після завершення прийому комерційних пропозицій від учасників закупник проводить попередню кваліфікацію учасників для допуску їх до 2-го туру – власне аукціону.
Всі законодавчі обмеження не стосуються закупівель компаній і підприємств приватної форми власності – тих, що звуться терміном «комерційні закупівлі». Комерційні організації при проведенні закупівлі керуються лише власними економічними інтересами, тому рідко ускладнюють налагоджені і звичні процедури закупівлі, хоча це й дозволяє функціонал інтегрованих в держзакупівлі майданчиків.
Основними торговельними процедурами для комерційних закупівель є тендер і редукціон (незалежно від суми закупівлі - якщо ця закупівля вже винесена на комерційні торги, то їх метою є отримання поставки за кращою ціною, якою б великою чи маленькою не була потрібна партія). Через них, як правило, проводиться запит котирувань і вивчення умов надання послуг – оскільки закупник не зобов'язаний укладати контракт на закупівлю за результатами торгів, переможець тендера не може мати жодних претензій. Однак, враховуючи принцип відкритості і прозорості електронних торгів, у випадках, коли запит пропозицій учасників носить інформативний характер, закупник заздалегідь повідомляє про це в оголошенні про проведення тендера.
-
Річний план закупівель комерційних організацій
У комерційних підприємств немає зобов'язання оприлюднювати у відкритому доступі річний план закупівель, і на комерційних торгових майданчиках функціонал оприлюднення плану та взаємодії між планом і початком процедури закупівлі не передбачено. При цьому план або календар закупівель складається в будь-якої комерційної організації, яка розуміє важливість фінансового планування. Чим може допомогти єдиний календар закупівель підприємства? Публікація річного плану у відкритому доступі - важлива частина і ознака добре збудованої системи управління взаємовідносинами з постачальниками. Якщо потенційні постачальники знають, що, коли і в якому обсязі ви плануєте купувати, вони зможуть заздалегідь підлаштувати свої виробничі й логістичні процеси для найбільш повного задоволення ваших потреб із мінімальними витратами для себе. Тому річний план комерційних закупівель, опублікований на вашому корпоративному сайті, здатний істотно підвищити ефективність ваших закупівельних процесів. Або ж ви можете поділитися ним із обраними партнерами свого бізнес-кола, створеного в межах нашої інформаційної площадки.